Erciyes Gazetesi
YEREL ASAYİŞ İLÇELER RESMİ İLANLAR SPOR EKONOMİ SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SİYASET KADIN ÖZEL HABER SERİ İLANLAR
Nurullah AYDIN

Ajanların Özellikleri

11 Mayıs 2012, 16:52

Nurullah AYDIN


Türkiye coğrafya olarak dünyanın en önemli stratejik bölgelerinin başında gelir. Jeopolitik ve jeostratejik konumu, üç büyük dinin yeşerme yeri olması, enerji havzası olması, Ortadoğu Balkanlar ve Kafkasya’ya hakim yarımada olması; gerek bölge gerekse küresel devletlerin odak ülkesi haline getirmiştir.

Bu nedenle de Türkiye istihbarat faaliyetlerinin de arenası haline getirilmiştir.

Her küresel güç; en iyi ajanlarını bu bölgeye gönderir, yerli ajanların yetiştirilmesine önem verir.

Yetiştirdikleri ajanlar, Türkiye coğrafyasının bölgesel, yerel insan yaşam anlayışlarını çok iyi bilir ve doğal birer insan profilini çizerler.

Yerli ajanlar, ki bunlar; akademisyenler, gazeteciler, sivil toplum kuruluş mensupları siyasetçiler ise özel eğitimle dava adamı idealist kişi profiline sahip kılınırlar.

Dikkat edilirse; Türkiye de artan kamplaşma açılan davalar yandaşlık, candaşlık yoldaşlık ajan kavramıyla özdeşleştirilerek ileri sürülüyor. Ermeni, Rum dönmeleri, Levantenler, babası belli olmayan kimliksizler, İslamcı cemaat, tarikat mensupları yeni ajan profilinin tercih edilen tipleridir. Hemen birçoğu diğerini deşifre ederken, suçladığı konularla ilişkilendirerek tanımlama yapıyor.

Bakın; ABD’de bir adam ve o adamla ilgili tespit neye göre yapılmış? Wall Street gazetesinin 'Enformasyon Özgürlüğü Yasası'na dayanarak yaptığı teklif üzerine FBI, raporu, detaylı bir düzeltme çalışması sonrasında, röportaj yapılan kişilerin isimlerini gizleyerek yayımladı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Steve Jobs hakkında 191 sayfalık bir rapor yayımlıyor. Raporda, Jobs'ın üniversitedeki not ortalamasından Komünist partisiyle ilgili ilişkisine kadar birçok detay yer alıyor.

Steve Jobs'un henüz dünyanın en ünlü dahilerinden biri olarak tanınmadığı 1991 yılında, FBI'ın Jobs hakkında oldukça kapsamlı bir araştırma yapmış  ve sonuçları raporlamış

Küstah, antipatik ama iyi bir lidermiş. FBI'ın, Bush hükümeti döneminde, Jobs'ın İhraç Konseyi bünyesinde önemli bir mevkiye atanması düşünüldüğü için gerçekleştirdiği araştırmada, Jobs'ın kendisiyle ve onu tanıyan 30'dan fazla kişiyle görüşmeler yapılmış. Bu kişiler arasında, Jobs'ın arkadaşları, komşuları, eski çalışma arkadaşları ve ailesi yer alıyor.

Raporda adı geçen kişiler, Steve Jobs'ın "iyi bir işadamı ve lider" olduğu noktasında uzlaşıyor, ancak bir çoğu da "kişiliğinden hoşlanmadıklarını" dile getiriyor.

Jobs’ın üniversitedeki not ortalamasından Komünist partisiyle ilgili ilişkisine kadar pek çok detayın yer aldığı raporda, Apple'ın kurucu ortağı Jobs, küstah ve antipatik olarak tanımlanırken, araştırmanın yapıldığı tarihten yaklaşık beş yıl öncesine kadar uyuşturucu kullandığı bilgisine de yer veriliyor.

Hedeflerine ulaşmak için gerçeği çarpıtır.

Rapordaki en çarpıcı ifadelerden birisi, "Jobs'ın dürüstlüğü hakkında sorular yöneltilen kişilerden bazıları, Jobs'ın hedeflerine ulaşmak için gerçeği çarpıtabileceğini belirtti" oldu.

FBI raporunda yer alan bir diğer önemli bilgiye göre, Apple ve Jobs 1985'te bomba tehdidi aldı. Olayda, telefon kulübesinden arayan kimliği belirlenemeyen bir kişi Apple'ı arayarak Jobs'ın ve diğer yöneticilerin evine bomba yerleştirdiğini söylediği ve 1 milyon dolar istedi. Ancak, bomba yerleştirildiği iddia edilen yerler temiz çıktı.

Komünist Parti de dahil olmak üzere hükümet karşıtı hiçbir organizasyona üye olmadığı belirtilen Jobs’ın üyesi olduğu tek kurumun New York Athletic Kulübü olduğu belirtilen raporda, Jobs ayrıca, “yürüyüş tutkunu” ve "iyi bir komşu" olarak tanımlanıyor. (Hürriyet)

Bu örnek; Türkiye’de TV ekranlarında, gazetelerde gördüğümüz akademisyen, siyasetçi, gazeteci sivil toplum mensubu tipleri değerlendirirken önemli veri olabilir.

Din, iman cennet, huri derken, mal mülk servet şöhret yalan dolan talan kavramları arasında yeni ajanlar, bir nevi maymunsu özellik te gösteriyor. En iyisi siz maymunları, TV ekranlarda ve gazetelerde izlemeye devam edin. Ne de olsa bazıları maymundan geldiği inancına sahip bazıları da hayır maymundan gelmedik dese de gerçekte maymun soyundan oldukları açık. Çok iyi taklit ediyorlar. Kendilerine verilen yiyecek içecekle zevk sarhoşları. İzleyin anlayın.

Günün Sözü: İnsanı bütün canlılardan ayıran temel özellik, alet yapabilecek organlara sahip olması yanında akla vicdana sahip olmasıdır.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 
Hasan Sami BOLAK Hasan Sami BOLAK
MİLLETİNDEN KORKAN HÜKÜMET!
Osman Karababa Osman Karababa
GÜNEŞ HARAM...
Şükrü ALNIAÇIK Şükrü ALNIAÇIK
Bu Şanlı Tarihi Hangi Türkler Yaptı?
M. Nevin BOLAK M. Nevin BOLAK
Torunla Bayram Kutlamak
Nurullah AYDIN Nurullah AYDIN
ROLLERİNİ OYNAYANLAR
Dursun BERKOK Dursun BERKOK
'Fos!' Bir Dünya Liderliği!
Ümit ÖZDAĞ Ümit ÖZDAĞ
Suriye'ye giden silahlar Türkiye'yi vurur mu?
Ö. PEHLİVANOGLU Ö. PEHLİVANOGLU
SULTAN SÜLEYMAN'A KALMADI
Hüseyin YENİÇERİ Hüseyin YENİÇERİ
GÖKTÜRKLERDEN KALMA YENİ SİKKELER BULUNDU
Mustafa ÖZSOY Mustafa ÖZSOY
KAYSERİSPORUMUZ VE KADİR HAS STADI
Ahmet SIVACI Ahmet SIVACI
RAMAZAN TIR'I DEYİP GEÇMEYİN
  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

Tüm fotoğraflar

  Meydan Gece Görünüm
 

Meydan Gece Görünüm

İzlenme:0

   
  Cumhuriyet Meydanı
 

Cumhuriyet Meydanı

İzlenme:0

   
  Kayseri Kalesi
 

Kayseri Kalesi

İzlenme:0

   

HAVA DURUMU

Tüm videolar

  Kayseri'nin Neresindensin
 

Kayseri'nin Nere

İzlenme:2416

   
  Gesi Bağları Türküsü
 

Gesi Bağları Türküsü

İzlenme:2609

   
  Kayseri Tanıtım
 

Kayseri Tanıtım

İzlenme:3459

   
  Uyanık Kayserili
 

Uyanık Kayserili

İzlenme:1997

   

Erciyes Gazetesi Web Ofset Tesisleri